KATARAKT - GÜZEL GÖREN GÖZLER PROJESİ

Anasayfa Online Bağış

Gördüm ben diyar-ı Şam’ı. Ne güzeldi o eller. Bir baktım ki göğe masmavi bir deniz sanki, kuşlar BALIK olmuş yüzerler. Gördüm ben Rum ellerini, acemleri, bilmem kaç zamandır görmediklerimi. Şimdi sıra gözlerine perde inenlerde. Afrika’da yolda milyonlarca insan, değil uzak diyarları kendi evladını, anne, babasını görememekte. Sende bu proje ile bir ışık ol, perdeleri kaldır, güzel gören gözlere umut ol.

Görmek, insana bahşedilen en büyük nimetlerden biri. Çoğumuz bu duyuya doğuştan sahip, daha azımız ise doğuştan bu yetiden yoksun büyüyor. Ancak dünyada doğuştan olmayan sebeplerle görme problemi olanların büyük çoğunluğu, tedavi imkanı bulamadığı ve yetersiz beslendiği için gözlerini karanlığa açmak zorunda kalıyor.

Katarakt, Afrika ülkelerinde çok yaygın olarak karşılaşılan ve tedavi edilemediğinde görme kaybına neden olan bir hastalık. Bir milyar nüfuslu Afrika’nın %1,2’si görme yetisinden yoksun, Afrika’da katarakt hastası olanlar arasında tedavi olabilenlerin oranı ise milyonda yalnızca beş yüz kişi. Özellikle “sahra kuşağı” üzerinde yer alan ülkelerde 40 bin insana ortalama bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatını hiçbir doktora görünmeden sürdürüyor. Esasen kısa süren ve yüksek bir maliyet gerektirmeyen, tedavi edilebilen katarakt hastalığının nedenleri arasında yetersiz beslenme, ışığa aşırı maruz kalma, iklim ve yaşlılık yer alıyor. Tedavisi yapıldığında hastalığın yok edilmesine rağmen Afrika ülkelerinde yaşanan maddi ve tıbbi teknik sıkıntılar birçok Afrikalı’yı kör olmaya mahkum ediyor.

Bizler Uluslararası Osmanlı Mirasını ihya ve Koruma Derneği olarak, Afrikalı kardeşlerimizin gözlerine umut ışığı olmaya davet ediyoruz. Derneğimiz Katarakt Projesi ile Afrika kıtasındaki körlükle mücadele kapsamında katarakt hastalarının ücretsiz ameliyatını amaçlamaktadır. Teknik ve tıbbi yetersizlikler nedeniyle kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Afrikalı kardeşlerimizin katarakt ameliyatlarına destek olarak sizde onları ışığa bir adım daha yaklaştırabilirsiniz . Önlenebilir nedenlerle görme yetisinin kaybına engel olmak ve katarakt projesine internet sitemizde yer alan hesap numaralarına havale veya eft yaparak ya da online bağış yoluyla destek olabilirsiniz.